Przepisy na Święta!
Przepisy od pracowników Banków Spółdzielczych z Grupy BPS! Tradycyjna wigilia, czy lokalna ciekawostka?
Wśród naszych pracowników znalazły się miłośnicy przeróżnych odsłon polskiej kuchni świątecznej.
Wśród naszych pracowników znalazły się miłośnicy przeróżnych odsłon polskiej kuchni świątecznej.
Panepuchy
Składniki:
· 2 szklanki mąki
· 2 żółtka
· 20 g drożdży
· stopione masło (50 g)
· 2 łyżki cukru
· szklanka mleka
· sól do smaku
Wykonanie:
Rozpuszczamy w ciepłym mleku drożdże, cukier i łyżkę mąki. Po ok. 20 minutach gdy wyrosną dodajemy żółtka, sól, mąkę i wyrabiamy
ciasto. Na koniec wlewamy masło, wyrabiamy jeszcze przez chwilę, przykrywamy naczynie i czekamy aż całość wyrośnie. Następnie kładziemy je na wysypaną mąką stolnicę, rozwałkowujemy na grubość 1 cm i wykrawamy szklanką krążki. Składamy dwa krążki (jeden na drugi), umieszczając pomiędzy nimi niewielką ilość owocowego nadzienia: marmolady lub powideł. Brzegi łączymy ściskając je palcami. Tak przygotowane odstawiamy na oprószoną mąką deskę i przykrywamy tkaniną, czekając aż ciasto dodatkowo wyrośnie.
Zagotowujemy wodę w garnku, na który nakładamy sito lub ścierkę obwiązaną sznurkiem, tak, aby materiał był naprężony. Gdy woda się
zagotuje, kładziemy drożdżowe krążki na ściereczkę, ale tak, by się nie stykały i przykrywamy wysoką pokrywką lub drugą ściereczką. „Parujemy” przez ok. 7-8 minut. Panepuchy podajemy gorące, polane masełkiem lub ze śmietaną.
Smacznego życzy Pani Dorota Kaska z Banku Spółdzielczego w Kraśniku, Oddział Zaklików!
Tradycyjny karp w pierniczkowym sosie
SKŁADNIKI:
· 1KG KARPIA POKROJONEGO W DZWONKI
· 5-6 PIERNICZKÓW BEZ NADZIENIA I POLEWY CZEKOLADOWEJ
· 1/4 SELERA
· 1 ŚREDNIA CEBULA
· SKÓRKA OTARTA Z 1 CYTRYNY
· OK. 700 ML WODY
· 100 ML CZERWONEGO WINA WYTRAWNEGO
· SOK Z POŁOWY CYTRYNY
· 1/2 ŁYŻECZKI PIEPRZU
· 1/2 ŁYŻECZKI IMBIRU SUSZONEGO MIELONEGO
· 2 LIŚCIE LAUROWE
· 5 ZIAREN ZIELA ANGIELSKIEGO
· 200 ML PIWA CIEMNEGO
· 50 G RODZYNEK
· 50 G MIGDAŁÓW W PŁATKACH
· 2 ŁYŻKI POWIDEŁ ŚLIWKOWYCH
· 20 G MASŁA
· 1 i 1/2 ŁYŻECZKI SOLI
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Dzwonki karpika usmażyć tradycyjnie lub ugotować
na parze wg uznania.
Pierniczki rozdrobnić a nawet zblendować i odłożyć na chwilkę w bezpieczne miejsce zdala od łasuchów.
Seler, cebulkę pokroić jak tylko potrafimy najdrobniej (może być też grubiej, bo potem i tak wywar odcedzimy) przełożyć do niedużego garnka i dodać skórkę z cytryny.
Wlać wodę, potem wino, sok z cytryny też jest ważny, pieprzu nie żałować, imbiru z umiarem, liście laurowe i ziele angielskie z wyczuciem- gotować wytrwale przez 30 minut delikatnie mieszając od czasu do czasu.
Całość przecedzić - na szczęście tych co krojenie nie jest ich konikiem, a do powstałego aromatycznego płynu dodać rozdrobnione pierniczki, piwo - jeśli nie zostało spożyte przez miłośników browaru, rodzynki, migdały, powidła, masło i sól - tym razem gotować jedynie przez 15 minut.
Ułożonego na półmisku karpika polać sosem.
Podawać niezwłocznie po przygotowaniu i dobrze pilnować aby zbyt szybko nie znikał ze świątecznego stołu :-)
Smacznego życzy Pani Katarzyna Janczyk z Banku Spółdzielczego w Ząbkowicach Śląskich, Oddział w Niemcach!
Mrowisko
SKŁADNIKI NA CIASTO:
· 600 g mąki
· 6 jaj
· 0,5 łyżeczki soli
· 2 łyżki spirytusu
SKŁADNIKI NA SYROP:
· 0,75 szklanki wody
· 100 g masła
· 5 łyżek cukru
· 0,5 litra miodu
DODATKOWO:
· olej do smażenia
· suchy mak i rodzynki do dekoracji ciasta
WYKONANIE:
Jaja ubijamy mikserem na masę jajeczną, do momentu aż podwoją swoją objętość. Dodajemy sól i spirytus, następnie partiami (po łyżce) dosypujemy przesianą mąkę. Ciasto wyrabiamy 5-10 min, by składniki dokładnie się połączyły i nie było żadnych grud. Przekładamy na oprószoną mąką stolnicę i wyrabiamy rękami, aż ciasto będzie gładkie i lśniące. Owijamy ciasto folią spożywczą i wkładamy na 30 min do lodówki. Po tym czasie uderzamy ciasto wałkiem lub wałkujemy i składamy ciasto tak długo, aż dobrze się napowietrzy i pojawią się pęcherzyki powietrza. Wyrabiabnie ciasta powinno trwać od 15-30 min. Im dłużej ciasto będzie wyrabiane, tym będzie bardziej kruche po usmażeniu.
W szerokim, płaskim garnku rogrzewamy olej. Ciasto dzielimy na kawałki i rozwałkowujemy kolejno na cieniutkie placki (ciasto przykrywamy ściereczką, by nie obsychało). Placki kroimy na duże, niekoniecznie regularne prostokąty. Od razu wrzucamy na mocno rozgrzany tłuszcz i smażymy z obu stron na złoty kolor. Usmażone prostokaty wyjmujemy na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu.
Składniki na syrop podgrzewamy w garnku, ciągle mieszając. Lekko studzimy syrop i polewamy nim usmżone faworki. Następnie układamy je warstwami na talerzu, na kształt mrówczego kopca. Każdą warstwę posypujemy makiem i rodzynkami.
Mrowisko to podlaski przysmak, który może być przechowywany nawet przez miesiąc i nie traci swojej kruchości ani świeżości.
Smacznego życzy Pani Beata Zakrzewska z Banku Spółdzielczego w Czyżewie!