• Co to jest bank spółdzielczy?

    Co to jest bank spółdzielczy?

Banki spółdzielcze to 90 % banków działających w Polsce. Od banków komercyjnych różni je to, że ich właścicielami są spółdzielcy, a więc osoby „z sąsiedztwa”, działające lokalnie, a nie w odległej centrali.

Spółdzielcy to osoby, które zdecydowały się połączyć siły, aby wspólnie realizować ustalone cele – przede wszystkim, wspierać finansowo okoliczną społeczność. Szczególnie ważne jest wsparcie banków spółdzielczych w zakresie przedsięwzięć realizowanych na terenie mniejszych miejscowości i wsi. Banki spółdzielcze wspierają rozwój regionów, w których działają, ponieważ reinwestują zyski tam, gdzie zostały wypracowane.

Banki spółdzielcze działają w Polsce od  ponad 150 lat, wyłącznie na bazie polskiego kapitału. Mają więc najdłuższą historię w polskiej bankowości. Obecnie swoim zasięgiem obejmują teren całych powiatów, a nawet województw. Swoje placówki mają zarówno w małych miejscowościach, miasteczkach, jak i większych miastach.

Ponad 64% banków spółdzielczych działających w Polsce zrzeszonych jest w Grupie BPS.

Banki spółdzielcze prowadzą działalność w oparciu o: Ustawę Prawo bankowe, Ustawę o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz Ustawę Prawo spółdzielcze.

Dlaczego warto?

150 lat historii

100% polski kapitał

64% banków spółdzielczych to Grupa BPS

327 banków zrzeszonych w Grupie BPS

2,3 tys. placówek Grupy BPS

2,2 tys. bankomatów

Poznaj Naszą Grupę

Znajdziesz nas też tutaj

© 2022 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cookies