Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS i Bank BPS w Tarczy Finansowej PFR 2.0

Bank BPS oraz większość Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS  i banków współpracujących przystąpiło do kolejnej edycji programu pomocowego Tarcza Finansowa PFR 2.0. Wsparcie finansowe Polskiego Funduszu Rozwoju kierowane jest do firm z 45 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły złożyć wnioski o subwencje finansowe PFR za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej swoich Banków Spółdzielczych oraz bankowości elektronicznej Banku BPS. Program pomocowy Tarcza PFR 2.0 startuje 15 stycznia br., wnioski będzie można składać do końca lutego br.
Łączna kwota wsparcia dla najbardziej poszkodowanych branż to 13 mld zł. Dodatkowo firmy te będą mogły ubiegać się o pełne umorzenie subwencji przyznanych im w ramach Tarczy Finansowej 1.0.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS już w pierwszej fazie pandemii pokazały jak sprawnie dotrzeć z pomocą do firm w każdym zakątku Polski. W Tarczy Finansowej PFR 1.0 Klienci Grupy BPS złożyli łącznie ponad 23 tysiące wniosków, a kwota wypłaconych subwencji przekroczyła 3,6 mld zł, co stanowiło blisko 6 proc. całości wypłaconych przez PFR środków pomocowych. Również w przypadku Tarczy Finansowej 2.0 chcemy ułatwić Klientom wnioskowanie o publiczną pomoc. To właśnie w mniejszych miejscowościach działają mikrofirmy i MŚP świadczące usługi hotelarskie, wynajmu sprzętu sportowego, turystyczne, gastronomiczne, czy organizujące różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Zależy nam, aby każda firma poszkodowana podczas pandemii, otrzymała wsparcie finansowe za pośrednictwem swojego Banku Spółdzielczego – mówi Artur Adamczyk, Prezes Zarządu Banku BPS S.A.

Warunkiem ubiegania się o pomoc w ramach Tarczy Finansowej 2.0 jest wykazanie spadku obrotów o minimum 30 proc. w okresie kwiecień-grudzień 2020 r.
lub październik-grudzień 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

  • W przypadku mikrofirm kwota subwencji jest uzależniona od skali spadku przychodów: będzie to 18 tys. zł na zatrudnionego przy spadku przychodów między 30 proc. a 60 proc. i 36 tys. zł przy spadku powyżej 60 proc.
  • W przypadku MŚP subwencja wypłacana jest w kwocie 70 proc. straty brutto poniesionej przez przedsiębiorstwo w okresie od listopada 2020 r. do marca 2021 r. (na podstawie wyników finansowych oraz prognozy); maksymalna kwota subwencji to 3,5 mln zł i nie więcej niż 72 tys. zł na pracownika.

Program Tarcza Finansowa PFR 2.0 jest również przeznaczony dla firm, które otrzymały subwencję z Tarczy 1.0. PFR szacuje, że z pomocy skorzysta kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały podczas trwającej pandemii.

Wśród 45 branż, które mogą wnioskować o pomoc, znalazły się m.in. transport lądowy pasażerski, sprzedaż detaliczna odzieży, hotele, obiekty noclegowe i turystyczne, restauracje i firmy cateringowe, wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, kina, teatry, biura podróży, organizatorzy turystyki oraz pozaszkolnych zajęć sportowych i artystycznych, organizatorzy targów, wystaw i kongresów, muzea i obiekty kulturalne.

Podobnie jak to miało miejsce podczas Tarczy 1.0, całość procesu, w tym otrzymanie decyzji i podpisanie umowy z PFR, odbywa się online w systemie bankowości internetowej.  Firmy, które złożą wniosek lub otrzymają subwencję w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0, nie ponoszą żadnych kosztów np. z tytułu prowizji bankowej czy za rozpatrzenie wniosku.


Więcej o programie można przeczytać w specjalnym serwisie poświęconym wsparciu dla Klientów Banków z Grupy BPS TUTAJ

 

Formularz kontaktowy

Wpisz lokalizację

wybierz placówkę i zamów kontakt z wybranego Banku

Znajdziesz nas też tutaj

© 2020 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone