Skip to main content

Podział na lata

Najciekawsze metody na oszczędzanie i pomysły, czyli finał konkursów XI edycji Programu TalentowiSKO

12 czerwca 2024 roku odbyła się Gala Programu TalentowiSKO, organizowanego przez Zrzeszenie BPS. Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski przyjechali do Centrali Banku BPS w Warszawie, aby poznać wyniki konkursów i odebrać nagrody.

W konkursie dla szkół podstawowych „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym” zadaniem dla szkół było przygotowanie albumu z fotografiami przedmiotów, które zyskały drugie życie, czyli zostały wykorzystane ponownie oraz przeprowadzenie przez dzieci wywiadów z dorosłymi na temat sposobów na oszczędzanie. Ponadto ocenie podlegały działania szkoły w ramach Szkolnych Kas Oszczędności (SKO). Liczyła się systematyczność uczniów w oszczędzaniu, kwota, którą udało im się zaoszczędzić oraz działania promocyjne SKO.

W etapie krajowym XI edycji Programu TalentowiSKO laureatami konkursu dla szkół podstawowych są:

I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Nałęczowie.

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Rząśniku Włościańskim, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Wąsewie.

III miejsce – Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Wieczorka w Olszanie, pod patronatem Banku Spółdzielczego w Podegrodziu.

Uczniowie szkół podstawowych wykazali się pomysłowością i kreatywnością przy wykonywaniu zadań konkursowych. Z rolek po papierze toaletowym stworzyli przyborniki na biurka czy zabawki dla kotów. Ze skarpetek, resztek materiałów i pustych plastikowych butelek zaprojektowali zabawki, maskotki czy nawet materiały dydaktyczne, które pomagają w nauce matematyki. Dodatkowo przeprowadzili wywiady z dorosłymi, podczas których dopytywali o sposoby na oszczędzanie. Rozmawiali z różnymi osobami: rodzicami, dziadkami, przedstawicielami banków spółdzielczych oraz osobami, które pracują w gminie i lokalnych firmach. To dało możliwość poznania różnych punktów widzenia na oszczędzanie.

W konkursie „Inkubator szkolnych biznesów” młodzież ze szkół ponadpodstawowych wcieliła się w rolę przedsiębiorców i opracowała swój pomysł na biznes.

W etapie krajowym XI edycji Programu TalentowiSKO laureatami konkursu dla szkół ponadpodstawowych są:

I miejsce zajął Karol Korzeniowski z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Miliczu, pod patronatem Banku

Spółdzielczego w Miliczu, którego pomysłem na biznes jest warsztat motocyklowy.

II miejsce zajęli Justyna Moroń, Kamil Nowak, Maksymilian Legierski, Mateusz Bury z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Władysława Reymonta w Wiśle, pod patronatem Banku Spółdzielczego
w Cieszynie. Uczniowie wcielili się w rolę młodych przedsiębiorców i wymyślili ekologiczny i uniwersalny środek czystości w postaci tabletki.

III miejsce zdobył Marcin Rutkowski z Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Jasieńcu, pod patronatem Banku

Spółdzielczego w Jasieńcu. Jego pomysł na biznes polega na stworzeniu aplikacji, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do rozpoznawania chorób i szkodników roślin.

Nagrody

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Premie finansowe otrzymali również opiekunowie Szkolnych Kas Oszczędności.

– Program TalentowiSKO zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. Dzięki niemu jesteśmy bliżej lokalnej społeczności i dokładamy cegiełkę do edukacji młodych ludzi. To bardzo satysfakcjonujące – mówi Ewelina Jasińska z Zespołu Komunikacji w Banku BPS. –  Co roku czekam na moment przeglądania prac konkursowych, szczególnie szkół ponadpodstawowych. W projektach uczniów widać pomysłowość i otwartość na potrzeby dzisiejszego świata. Wiele tegorocznych pomysłów na biznes było opartych na ekologii czy recyklingu. Mamy bardzo zdolną i kreatywną młodzież. Mam nadzieję, że wygrana w naszych konkursach doda im wiatru w żagle i pozwoli uwierzyć we własne możliwości, a w przyszłości, kto wie… może zostaną przedsiębiorcami.  

Gala TalentowiSKO

W Gali XI edycji Programu TalentowiSKO uczestniczyli laureaci etapu regionalnego konkursów „Oszczędzanie w SKO procentuje w Banku Spółdzielczym” oraz „Inkubator szkolnych biznesów” - uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Bank BPS gościł także prezesów i pracowników Banków Spółdzielczych, które patronują szkołom oraz członków Komisji Konkursowej, czyli Krajowej Rady Spółdzielczej, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Fundacji Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej oraz Kuratoriów Oświaty.

Po uroczystym ogłoszeniu wyników, młodzież i dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych z Tomaszem Jakubiakiem – popularnym kucharzem prowadzącym programy telewizyjne, który jednocześnie jest ambasadorem Banków Spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Już wkrótce będzie można zobaczyć relację z tego wydarzenia.

Gala SKO 9

Gala SKO 10

O programie

TalentowiSKO to inicjatywa edukacyjna Zrzeszenia BPS, która wspiera szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w edukacji finansowej. Program ma na celu kształtowanie zaradnych, przedsiębiorczych i świadomych finansowo młodych osób. Szkoły mają dostęp do scenariuszy zajęć, animacji edukacyjnych i mogą brać udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Więcej informacji na temat Programu można znaleźć na stronie: https://www.talentowisko.pl

Znajdziesz nas też tutaj

© 2024 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cookies