Skip to main content

Podział na lata

Dzięki akcji Wspieramy! Uchodźcy z Ukrainy uczą się języka polskiego

W ramach akcji Wspieramy! – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS dla Uchodźców z Ukrainy pierwsze grupy rozpoczęły naukę języka polskiego w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Jesteśmy również w trakcie przekazywania wsparcia na pół roku działalności dwóch SOS Wiosek Dziecięcych.

W kursach weźmie udział łącznie 75 osób, w tym 15 dzieci. W Krakowie i Rzeszowie kursy odbywać się będą w salach Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej. W pozostałych miastach sal użyczą szkoły językowe wybrane do współpracy.

 – Do prowadzenia zajęć w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu wybraliśmy szkołę języka polskiego „Together School”. Jest to jedyna sieć szkół języka polskiego dla obcokrajowców, której program nauczania języka polskiego uzyskał akredytację Kuratora Oświaty, a przeprowadzany egzamin ma status państwowego. W Rzeszowie naszym partnerem jest „New English School”. Warunkiem zakwalifikowania się na taki miesięczny kurs języka wraz z panelem kursów adaptacyjnych było napisanie krótkiego listu motywacyjnego. Zależało nam, by kursy były realizowane dla osób zmotywowanych do nauki języka. Rekrutacja trwała 2 tygodnie i prowadziliśmy ją razem z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Nidaros oraz Fundacją Ukraiński Dom. Ruszyła intensywna nauka, od poniedziałku do piątku przez 4 tygodnie. Równolegle raz w tygodniu prowadzone są zajęcia w ramach kursu adaptacyjnego. Celem jest wyrównanie szans dla obcokrajowców na rynku pracy. Oprócz zagadnień z obszaru prawa pracy czy legalizacji w Polsce, kursanci poznają także historię, geografię i kulturę naszego kraju – mówi Patrycja Basta, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej

W ciągu tygodnia chęć udziału w kursie językowym zadeklarowało cztery razy więcej uczestników niż mamy rzeczywistych miejsc. Przeważająca większość to kobiety (85 proc.). Nauka języka jest im potrzebna do znalezienia pracy lub podjęcia nauki. Wszystkie osoby przekroczyły granicę po wybuchu wojny, patrząc po miejscach skąd pochodzą nie mają dokąd wracać. Uczestniczki zaczynają naukę języka polskiego od poziomu 0, a startujemy w grupie dla osób słowiańskojęzycznych – mówi Katarzyna Suchożebrska, właścicielka Szkoły językowej „Together School”.

Dzięki wpłatom Banków Spółdzielczych i Banku BPS w salach Fundacji Nidaros realizujemy zajęcia dla 15 dzieci – uchodźców, którzy na co dzień mieszkają w siedzibie naszej fundacji – obecnie mamy u siebie 52 obywateli Ukrainy. Dzieci szybko złapały kontakt i porozumienie z lektorką, lekcje odbywają się w dobrej atmosferze -nauki i zabawy – mówi Paulina Pietrucha, Dyrektor w Fundacji Nidaros.

🇺🇦 Pomoc jest nadal potrzebna!

W ramach akcji Wspieramy! – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS dla Uchodźców z Ukrainy prowadzone są już konkretne działania, ale pomoc jest nadal potrzebna. Czekamy na kolejne wpłaty, które umożliwią zorganizowanie kursów językowych i adaptacyjnych dla większej grupy Uchodźców, a także przekazanie pomocy Wioskom Dziecięcym. Potrzeby są ogromne!

Fundusz akcji Wspieramy! – Banki Spółdzielcze z Grupy BPS dla Uchodźców z Ukrainy zarządzany jest przez Fundację Rozwoju Bankowości Spółdzielczej.

Numer konta: 68 1930 1767 2600 0240 5201 0004

Wszystkie wpłaty można odliczyć od podstawy opodatkowania na zasadach dotyczących darowizn.

 – Dotychczas swoje darowizny przekazały 23 Banki Spółdzielczych oraz Bank BPS i Fundacja Rozwoju Bankowości Spółdzielczej. Kwoty są różne, ale w tym działaniu liczy się skala. Im więcej będzie wpłat, tym więcej dobrego zrobimy. Wierzymy, że Grupa BPS to siła, dlatego zapraszamy do akcji każdy bank, a także osoby indywidualne – mówi Patrycja Basta, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Bankowości Spółdzielczej.

Znajdziesz nas też tutaj

© 2024 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cookies