Podpisano List Intencyjny dotyczący zacieśnienia współpracy w ramach BS API
Banki Zrzeszające Banki Spółdzielcze – Bank BPS i SGB-Bank wrazz firmami informatycznymi oraz izbami gospodarczymi podpisały kolejny List Intencyjny dotyczący zacieśnienia współpracy.
Sygnatariusze Listu deklarują zgodną współpracę i wzajemną pomoc nad dalszym rozwijaniem zdalnej bankowości, zainicjowaną wdrożeniem projektu BS API, a także dopracowaniem rozwiązań informatycznych wykorzystywanych przez banki spółdzielcze w obszarze budowy systemu i wymiany danych w ramach Zrzeszeń, jako istotnego warunku dla optymalizacji procesu przygotowywania przez banki spółdzielcze sprawozdawczości.
Działania te mają na celu opracowanie i wdrożenie w sektorze bankowości spółdzielczej rozwiązań w ramach tworzonej hurtowni danych, obejmującej sprawozdawczość obowiązkową, sprawozdawczość kredytową oraz inną, niezbędną dla prowadzenia działalności bankowej. Mają one również służyć określeniu jednolitego standardu sprawozdawczego dla banków spółdzielczych i Banków Zrzeszających.
Podpisanie Listu ma przyczynić się do aktywizacji wszystkich uczestników rynku świadczących usługi na rzecz bankowości spółdzielczej w obszarze zdalnej bankowości, wykorzystującej rozwiązanie BS API, celem sprawniejszej obsługi klientów korzystających z bankowości mobilnej. W odniesieniu do rozwiązań zrzeszeniowych służących sprawozdawczości ma ona stabilizować systemy wymiany informacji w ramach Zrzeszenia oraz z otoczeniem regulacyjnym i nadzorczym.
Bezpośrednim przyczynkiem do podpisania kolejnego listu była dobra ocena dotychczasowej współpracy przy projekcie BS API oraz wyzwania technologiczne, przed którymi staje sektor bankowości spółdzielczej wobec wymagań regulacyjnych i biznesowych. Inicjatorem tych działań była Rada Konsultacyjna Sektora Bankowości Spółdzielczej, której w bieżącym roku przewodniczy Związek Banków Polskich.
Lepsze wykorzystanie technologii ma obniżyć koszty i zwiększyć przychody w bankach spółdzielczych, a w dłuższej perspektywie zwiększyć udział w rynku usług bankowych. Dlatego do podpisania Listu Intencyjnego zostały zaproszone firmy obsługujące IT w sektorze bankowości spółdzielczej.
Sygnatariuszami Listu są: Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., firmy informatyczne obsługujące IT w bankowości spółdzielczej, do których należą: Asseco Poland SA, Zakład Usług Informatycznych NOVUM Sp. z o.o., Softnet sp. z o.o., Altkom Software &Consulting sp. z o.o., HEUTHES sp. z o.o., I-BS.PL Sp. z o.o., Saba Service sp. z o.o. oraz Związek Banków Polskich i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych.
Artur Adamczyk Prezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. – „Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki budowie wspólnej platformy do wymiany danych, uwspólnianiu narzędzi i produktów bankowych jesteśmy w stanie sprawnie obsługiwać klienta i konkurować na rynku. Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia z prac nad BS API, chcemy pracować nad kolejnymi rozwiązaniami np. sprawozdawczością obowiązkową. Dzięki temu będziemy mogli optymalizować koszty w Zrzeszeniu, uwalniając banki spółdzielcze od części zadań backofficowych. Aby to zrealizować potrzebne jest zaangażowanie Banków Zrzeszających, ale także naszych partnerów biznesowych dostarczających rozwiązania informatyczne i technologiczne. Mam nadzieję, że mając wspólny cel konsekwentnie będziemy go realizować. W ostatnim czasie pokazaliśmy, że nowoczesne rozwiązania, wdrożone w Zrzeszeniu BPS, jak płatności mobilne czy mojeID, przynoszą wymierne korzyści bankom spółdzielczym i ich klientom. Kolejny etap to wspólna baza danych, będąca źródłem wiedzy o klientach, ich zachowaniu i potrzebach, aby łatwiej i taniej oferować najlepsze usługi. W tym kierunku podążamy.”
Mirosław Skiba Prezes Zarządu SGB Banku SA – „Już przed rokiem, kiedy podpisywaliśmy list intencyjny w sprawie wspólnej budowy platformy BS API, udało nam się zrobić pierwszy krok. Ta współpraca zaowocowała bardzo konkretnymi osiągnięciami i przyśpieszeniem procesu digitalizacji banków spółdzielczych, budową aplikacji mobilnej SGB Mobile i wieloma innymi rozwiązaniami. Można powiedzieć, że dziś wykonujemy krok kolejny, którego efektem ma być wprowadzenie bankowości na nowy poziom technologiczny.
Pod tym względem musimy być bezkompromisowi – naszym znakiem rozpoznawczym powinno być połączenie spółdzielczej tradycji i lokalności z niezawodną technologią z najwyższej półki – bo to właśnie da nam możliwość zaoferowania klientom zestawu wartości niedostępnego dla naszych bankowych i niebankowych konkurentów.”
Krzysztof Pietraszkiewicz Prezes Zarządu Związku Banków Polskich – „To jest kolejny dobry krok
w kierunku budowy silnego sektora bankowości spółdzielczej i wzmocnienia systemów ochrony instytucjonalnej. Na Radzie Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej podjęliśmy decyzję, aby kontynuować dobre rozwiązania, które stanowią impuls dla rozwoju sektora bankowości spółdzielczej i przyczyniają się do sprawnej obsługi klientów i efektywnego funkcjonowania banków spółdzielczych. Wzajemna współpraca otwiera wiele możliwości budowy nowych projektów w obszarze IT, w celu poszukiwania finansowego wsparcia dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności sektora bankowości spółdzielczej.”
Włodzimierz Kiciński Wiceprezes Zarządu Związku Banków Polskich – „Współpraca na rzecz unowocześniania technologii to kolejne wyzwanie, przed którym staje spółdzielczość bankowa. Jej celem jest poprawa efektywności oferowanych usług na rzecz klientów oraz sprawniejsze komunikowanie się z regulatorami i systemami ochrony instytucjonalnej w obszarze sprawozdawczym. Będzie to służyć racjonalnemu i efektownemu wykorzystaniu zasobów finansowych w obszarze technologii, jakimi dysponuje spółdzielczy sektor bankowy.”
Krystyna Majerczyk-Żabówka Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych – „Jest to ważny krok w zakresie współdziałania bankowości spółdzielczej z firmami IT oraz Izb gospodarczych, które w ramach działań Rady Konsultacyjnej Sektora Bankowości Spółdzielczej podejmowały szereg inicjatyw służących optymalizacji ponoszonych przez banki spółdzielcze kosztów. Bardzo intensywny rozwój digitalizacji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych w bankowości spółdzielczej jest już zauważalny od kilku lat. Dzisiejsze podpisanie Listu Intencyjnego pokazuje, że nasz sektor dalej będzie się w tym zakresie rozwijał i nie zamierza zwalniać tempa. Jako Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, cieszymy się, że możemy w tym procesie uczestniczyć i wspierać banki spółdzielcze i banki zrzeszające naszymi działaniami.”