Skip to main content

Podział na lata

Apple Pay w naszych bankach – wywiad z Aleksandrą Bober z Departamentu Klienta Indywidualnego Banku BPS

apple pay baner 667x277 mc

Smartfonem a może zegarkiem? W sklepie spożywczym za codzienne zakupy, za lody podczas rowerowej wycieczki, czy w Internecie za nowe opony do auta? Gdzie tylko chcesz, możesz teraz płacić mobilnie – jeśli masz urządzenie Apple i kartę płatniczą w jednym z Banków Spółdzielczych Grupy BPS. Na wszystkie pytania o ten sposób płatności odpowiada Aleksandra Bober z Departamentu Klienta Indywidualnego Banku BPS.

 Na czym polegają płatności mobilne Apple Pay? Czym różnią się od innych rozwiązań tego typu?

Aleksandra Bober: Apple Pay to rozwiązanie z zakresu płatności mobilnych skierowane do użytkowników różnych urządzeń firmy Apple: smartfonów iPhone, zegarków Apple Watch, iPadów i Macbooków. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest posiadanie karty bankowej: kredytowej, debetowej lub przedpłaconej.

Płatności Apple Pay działają na urządzeniach z systemem operacyjnym iOS – to podstawowa różnica w stosunku do płatności mobilnych Google Pay, które wykorzystują urządzenia z systemem Android. Przypomnę, że z płatności Google Pay klienci Banków Spółdzielczych z Grupy BPS mogą już korzystać od dwóch lat. Teraz uzupełniamy ofertę o płatności mobilne dla tych klientów, którzy są posiadaczami urządzeń marki Apple. Warto zwrócić uwagę na różnicę w procesie autoryzacji transakcji. W Apple Pay przed wykonaniem transakcji należy odblokować w telefonie możliwość weryfikacji Face ID lub Touch ID, ewentualnie kodem do telefonu. W płatnościach Google Pay dopiero po dokonaniu transakcji podaje się PIN, jeżeli kwota transakcji tego wymaga, analogicznie jak przy płatności kartą.

Ostatnio w Zrzeszeniu BPS wprowadziliśmy jeszcze jeden system płatności mobilnych: BLIK. Działa on w nieco inny sposób niż Apple Pay i Google Pay, uzupełniając w ten sposób gamę mobilnych płatności. Zarówno Apple Pay, jak i Google Pay działają w oparciu o kartę płatniczą użytkownika. Natomiast, aby posługiwać się BLIKIEM, wystarczy mieć w banku rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (lub być pełnomocnikiem ogólnym do takiego konta) i zapłacić nim – zdalnie, w sklepie internetowym lub w punktach stacjonarnych. Należy wygenerować kod w aplikacji BS Pay, przekopiować go lub przepisać na stronie www lub na terminalu płatniczym oraz zatwierdzić transakcję w aplikacji BS Pay.

W tej chwili klienci Banków Spółdzielczych z Grupy BPS mają dostępne trzy najbardziej popularne formy płatności mobilnych: Google Pay, Apple Pay i BLIK. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i posiadanych urządzeń oraz produktów bankowych.

Gdzie i za co można płacić z użyciem Apple Pay?

W zasadzie wszędzie! Telefonem czy zegarkiem można zapłacić w każdym sklepie, który oferuje transakcje zbliżeniowe. A teraz w Polsce to już standard. Wiele jest również możliwości płacenia Apple Pay w sklepach internetowych – trzeba zwrócić uwagę, czy dana strona oferuje tą możliwość.

Jeśli jestem użytkownikiem np. iPhone’a i jednocześnie klientem banku spółdzielczego, to co mam zrobić, aby skorzystać z Apple Pay?

To bardzo proste. Wystarczy otworzyć w telefonie aplikację Wallet (jest zainstalowana fabrycznie na wszystkich urządzeniach) i dodać kartę płatniczą – dowolnie VISA lub Mastercard. Odbywa się to przez skanowanie danych z karty albo samodzielne wpisywanie informacji, o które pyta system. Następnie użytkownik otrzymuje na swój numer telefonu wiadomość SMS z kodem. System automatycznie zaczytuje kod i od razu można korzystać z Apple Pay. Warto zwrócić uwagę, aby zarówno w momencie dodawania karty, jak i podczas wykonywania płatności, urządzenie miało włączony tryb transferu danych i było w zasięgu Internetu.

Czy Apple Pay to bezpieczny sposób płatności? Co stanie się, jeśli dojdzie do kradzieży telefonu lub zegarka?

Usługa Apple Pay jest bardzo bezpieczna, nawet bezpieczniejsza od zwykłej płatności kartą. Dzieje się tak dlatego, że firma Apple nie przechowuje w urządzeniu danych karty – ani jej numeru, ani kodu CVV, czy danych osobowych użytkownika. W procesie tzw. tokenizacji numer karty zostaje zmieniony na inny, który jest przechowywany w urządzeniu. Dodatkowo klient otrzymuje potwierdzenie dokonania transakcji i ma podgląd do historii transakcji dokonanych za pośrednictwem usługi Apple Pay w aplikacji Wallet.

Nawet jeśli złodziej ukradnie iPhone’a, praktycznie nie będzie mógł się do niego dostać, ponieważ zabezpieczeniem jest identyfikacja twarzy użytkownika (Face ID) lub jego linii papilarnych (Touch ID).

Płatności zegarkiem Apple Watch są jeszcze prostsze, ponieważ wystarczy przyłożyć go do terminala, nie trzeba przeprowadzać identyfikacji. Zegarek sam rozpoznaje na czyim ręku jest noszony. Nawet po zmianie ręki ten sam użytkownik musi wprowadzić specjalny kod, aby dokonać uwierzytelnienia. To gwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Podsumowując, zabezpieczenia dla Apple Pay dostarcza firma Apple, która bardzo rygorystycznie podchodzi do testów certyfikacyjnych na etapie wdrożenia. Bank nie musi zatem wprowadzać swoich dodatkowych zabezpieczeń.

Zachęcam wszystkich użytkowników urządzeń Apple do wypróbowania nowego systemu płatności mobilnych. Kto raz skorzysta, na pewno się przekona!

Znajdziesz nas też tutaj

© 2024 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone

Cookies