• Porady i wskazówki

  o inwestycjach ekologicznych, dofinansowaniach i nie tylko...

Kredyt eko - na co? Ekokredyty w bankach spółdzielczych Grupy BPS
 

Z kredytem ekologicznym w Bankach Spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS można sfinansować coś więcej niż tylko fotowoltaikę czy pompę ciepła. To sposób na zdobycie finansowania także energooszczędnego sprzętu AGD, hulajnogi czy roweru elektrycznego, a nawet samochodu hybrydowego czy wymiany drzwi i okien.

Banki Spółdzielcze z Grupy BPS oraz Bank BPS w związku z ogromnym zainteresowaniem klientów zdecydował się na kontynuację rozpoczętej w ubiegłym roku kampanii „EKO?Logiczne, że się opłaca”, która promuje kredyty gotówkowe na cele związane z ochroną środowiska i oszczędzaniem energii.

Gdzie dostać kredyt na ekologiczne rozwiązania?

Po kredyt gotówkowy z przeznaczeniem na cele ekologiczne można zgłosić się do Banków Spółdzielczych z Grupy BPS oraz Oddziałów Banku BPS. Uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć zarówno na poważne inwestycje w gospodarstwie domowym, jak na przykład termomodernizacja budynku, montaż instalacji pozyskujących energię z odnawialnych źródeł energii, jak i na znacznie mniejsze przedsięwzięcia.

EKO kredyt można wykorzystać np. na zakup najnowszej generacji, energooszczędnych urządzeń AGD, które mają klasę energooszczędności A. To także środki na zakup rowerów czy elektrycznych hulajnóg, których popularność w transporcie cały czas rośnie. Można zatem powiedzieć, że każde – zarówno te małe, jak i duże inwestycje przeprowadzane z myślą o czystszym otoczeniu, można sfinansować z bardzo wygodnych i atrakcyjnych kredytów.

Całościowe podejście do ekologii

Badania pokazują, że Polacy, podejmując codzienne decyzje, coraz częściej zwracają uwagę na ekologiczne aspekty życia. To, co może cieszyć, to często całościowe podejście do problemu. Wymianę pieca czy okien w domu jednorodzinnym nie traktujemy już jako „odrobioną lekcję”, ale szukamy kolejnych rozwiązań, które z jednej strony pozwolą na większe oszczędności, z drugiej zaś przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje np. z dojazdów samochodem do pracy, szczególnie jeśli kierowca jest jedynym pasażerem takiego auta. Przy sprzyjającej pogodzie chętniej przesiadamy się na rower. Zdaniem ekspertów zauważalny wzrost popularności elektrycznych hulajnóg to dopiero początek rewolucji, jaką zaobserwujemy w dziedzinie zastosowania tego typu urządzeń, w tym UTO (urządzeń transportu osobistego). Ponadto Polacy mieszkający w dużych miastach chętniej zostawiają auto na parkingu, mając do dyspozycji nowoczesny i często ekologiczny transport publiczny.

Z drugiej strony coraz bardziej jesteśmy świadomi kosztów, jakie generują przestarzałe urządzenia o niskiej klasie energetycznej. Wiemy, że przedłużanie ich eksploatacji przekłada się chociażby na rachunki, jakie płacimy za prąd. To oznacza, że inwestycja w energooszczędne oświetlenie czy sprzęt AGD w dłuższej perspektywie powinna się zwrócić oraz przyczynić do większej wygody. Oczywiście sfinansowanie wymiany tego typu urządzeń wiąże się z konkretnymi kosztami, często trudnymi do pokrycia z domowego budżetu, dlatego warto pomyśleć o kredycie, który jest nie tylko wygodnym, ale też względnie tanim i bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Jakie warunki kredytu ekologicznego?

Ekologiczny kredyt może mieć różną postać, także w Grupie BPS oferta jest zróżnicowana, bo dostosowywana do lokalnej specyfiki. Ekologiczny może być zarówno kredyt gotówkowy, z przeznaczeniem na inwestycje ekologiczne, jak też kredyt hipoteczny (np. na budowę domu o odpowiednich parametrach). Dla zobrazowania ofert możemy jednak posłużyć się przykładem kredytu Banku BPS. Na cele ekologiczne należy przeznaczyć minimum 60% otrzymanej kwoty. Pozostałą część uzyskanych w ten sposób środków (nawet 40%) można wykorzystać na dowolne cele. Maksymalna kwota takiego kredytu gotówkowego to aż 80 tys. złotych – czyli wystarczy nawet na najbardziej zaawansowane inwestycje, jak system ogrzewania, pompę ciepła, fotowoltaikę czy wymianę wszystkich kuchennych urządzeń na nowsze, cechujące się wysoką klasą energetyczną.

Oprocentowanie omawianego kredytu jest stałe i wynosi tylko 6,5% (rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi w tym przypadku 8,9%). Kredyt charakteryzuje się także niską prowizją. Najmniej, bo jedynie 1,8% zapłacimy, jeśli skorzystamy z ubezpieczenia na życie, majątkowego oraz ROR. 2% prowizji zapłacimy, wybierając ubezpieczenie na życie oraz ROR. Stawka 2,5% dotyczy klientów, którzy zdecydują się wyłącznie na ubezpieczenie majątkowe i ROR. Istnieje oczywiście możliwość wzięcia kredytu bez dodatkowych warunków. W takiej sytuacji prowizja wyniesie 3%. To oznacza, że przy kwocie kredytu (bez kredytowanych kosztów) na poziomie 25.000 złotych, całkowita kwota do zapłaty wyniesie 28.334,10 złotych w skali roku. Na całkowity koszt kredytu w kwocie 3.334,10 zł składa się prowizja 750 zł oraz odsetki 2.584,10 zł. 36 miesięcznych rat równych będzie oznaczało miesięczny wydatek w wysokości 766,23 zł.

Pamiętajmy, że to wartości szacunkowe, bez uwzględnienia ewentualnych kosztów dodatkowych. W celu uzyskania dalszych informacji należy zgłosić się do najbliższego Banku Spółdzielczego z Grupy BPS lub oddziału Banku BPS. Pracownik przedstawi wówczas indywidualną symulację oraz ofertę finansowania.

Kredyt i dotacja w banku

Grupa BPS angażuje się we wdrażane przez rząd programy dotacyjne, których celem jest większa dostępność ekologicznych rozwiązań dla Polaków. Przykładem może być program Czyste Powietrze, który w połączeniu z kredytem daje wiele możliwości dla gospodarstw domowych. Tak zwana ścieżka bankowa tego programu już niebawem ma być dostępna w ofercie banków.

Czyste Powietrze jest największym i zdecydowanie najważniejszym projektem w naszym kraju, którego celem jest poprawa jakości atmosfery oraz redukcja gazów, które mogą negatywnie oddziaływać na klimat. Pieniądze z tego programu mogą zostać przeznaczone na wymianę źródeł ciepła, a także inwestycje termomodernizacyjne. Mogą je przeprowadzić zarówno właściciele, jak i współwłaściciele domów. Klienci Banków Spółdzielczych, które są zrzeszone w Grupie BPS, mogą złożyć w tym samym miejscu wniosek kredytowy oraz wniosek o państwową dotację. Będą im w tym pomagali pracownicy banku. Ścieżka bankowa w przypadku Grupy BPS ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) nie przekracza 15,53%. Szczegóły oferty oraz RRSO dostępne są w wybranym banku z Grupy BPS.

Program „Czyste Powietrze” to dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

autor: Krzysztof Mirończuk

Artykuł pochodzi z sekcji specjalnej serwisu wp.pl 

Nasza oferta dla Ciebie

  Formularz kontaktowy

  Wpisz lokalizację

  wybierz placówkę i zamów kontakt z wybranego Banku

  Znajdziesz nas też tutaj

  © 2022 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone