• Porady i wskazówki

  o inwestycjach ekologicznych, dofinansowaniach i nie tylko...

Co oznacza kredyt na cele ekologiczne, co mogę w ten sposób sfinansować?

Coraz więcej banków – w tym banki spółdzielcze zrzeszone w Grupie BPS - wprowadza do swojej oferty kredyty na cele ekologiczne, zwane często ekokredytami. Są to kredyty gotówkowe dla klientów indywidualnych z przeznaczeniem na finansowanie celów związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska naturalnego. Dzięki nim na preferencyjnych warunkach można zainwestować nie tylko w energooszczędne rozwiązania dla swojego domu, jak np. fotowoltaikę czy pompę ciepła, ale i kupić rower, który jest przecież ekologicznym środkiem transportu. EkoKredyt można przeznaczyć na postawienie przydomowej stacji uzdatniania wody, ale również sfinansować nim zakup do mieszkania energooszczędnej lodówki czy piekarnika. Przez takie inwestycje masz przyjazny wpływ na środowisko i dbasz o swoją finansową przyszłość, bo większość z nich oznacza konkretne oszczędności w domowym budżecie.

Kredyt ekologiczny, ekopożyczka - co to jest?

To, co wyróżnia kredyt na cele ekologiczne od innych kredytów konsumenckich, to przede wszystkim cel finansowania. Musi być on ściśle określony i związany z proekologicznymi rozwiązaniami. Istotną zaletą takiego kredytu może być jednak możliwość przeznaczenia nawet do 40% kwoty na dowolne cele, niekoniecznie związane z ekologią, np. zakup mebli do nowego domu. Warto też dodać, że w niektórych bankach spółdzielczych możesz liczyć na obniżenie kosztów kredytu, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z innych produktów banku, jak np. z ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych, które przy tego rodzaju inwestycjach jest wręcz zalecane. Taką ofertę ma m.in. Bank BPS.

Ciekawy bonus dla zainteresowanych kredytem na cele ekologiczne wprowadziły w 2020 roku banki spółdzielcze z Grupy BPS. Każdy klient, który wziął ekokredyt, otrzyma specjalny kupon uprawniający do udziału w konkursie EKO Fortuna . Codziennie, począwszy od 2 listopada do 31 grudnia 2020, na stronie konkursowej pojawiało się pytanie. Ten, kto najszybciej odpowiedział na nie poprawnie, zdobywał nagrodę w wysokości 5 000 zł.

Porady i wskazowki mojbank.pl Na co ekokredyt 1115314502


Kredyt na cele ekologiczne, czyli na co?

Na co konkretnie można przeznaczyć środki z kredytu ekologicznego? Lista jest długa, bo można z niego sfinansować praktycznie wszystko, co służy obniżeniu zużycia energii, emisji spalin i gazów cieplarnianych, czy zwiększeniu ilości energii pochodzącej z odnawialnych źródeł, w tym m.in. na:

 • instalacje fotowoltaiczne o mocy 2kW – 20kW
 • pompy ciepła
 • kolektory słoneczne
 • przydomowe wiatraki lub elektrownie wodne
 • kotły centralnego ogrzewania, w tym kominki (gazowe, olejowe, węglowe niskoemisyjne, elektryczne, opalane biomasą,) ale z zastrzeżeniem, że będzie to kocioł klasy 5
 • układy mikrogeneracyjne dla instalacji na biogaz, biopłyny lub biomasę
 • systemy rekuperacji
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła
 • przydomową oczyszczalnię ścieków
 • domowe stacje uzdatniania wody z ujęć własnych
 • pokrycia dachowe o naturalnym pochodzeniu (drewno, kamień, trzcina, dachówka ceramiczna, gont)
 • realizację przyłącza do miejskiej sieci cieplnej
 • zakup samochodów i pojazdów elektrycznych
 • rowery oraz elektryczne hulajnogi, skutery i motocykle
 • systemy dociepleń budynków
 • okna, drzwi zewnętrzne termoizolacyjne
 • elektroniczne systemy zarządzania energią w budynkach
 • urządzenia i usługi polegające na przystosowaniu samochodów spalinowych do napędu elektrycznego, zasilania LPG, gazem ziemnym itp.
 • systemy odzysku wody deszczowej i inne inwestycje z zakresu ochrony wód
 • studnie głębinowe
 • duży sprzęt AGD (pralki, suszarki, pralko-suszarki, zmywarki, lodówki, piekarniki) posiadający klasę energooszczędności co najmniej A++
 • ekoarmaturę (w szczególności termozawory, spłuczki dwufunkcyjne, krany z fotokomórką, perlatory)
 • wymiana żarówek na ledy
 • wiele innych materiałów i urządzeń, które mogą być uznane przez bank za rozwiązania i inwestycje proekologiczne.

Wiele z tych inwestycji to wydatek co najmniej kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od tego czy chcemy tylko wymienić okna, czy też np. kocioł centralnego ogrzewania. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego to ciągle spory wydatek, bankowy kredyt może więc być w tej sytuacji dużym wsparciem. Zwłaszcza, jeśli szybko chcemy włączyć się w przeciwdziałanie zmianom klimatu, i w kolejnych latach cieszyć z oszczędności na domowych rachunkach.

Warunki kredytu na fotowoltaikę, wymianę pieca, samochód elektryczny

O kredyt na cele ekologiczne może ubiegać się każda osoba posiadająca stałe źródło dochodu. Najczęściej wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek o kredyt, przedstawić dokument potwierdzający źródło i wysokość dochodów oraz zadeklarować, na co chcemy przeznaczyć środki.
Tego rodzaju kredyty przyznawane są najczęściej na okres do 8-10 lat, a ich kwota może sięgać nawet 80-100 tys. zł. Jeśli cel jest ekologiczny to bez względu na to, czy chcemy zainwestować w fotowoltaikę, wymianę pieca lub kupno samochodu elektrycznego, warunki kredytu pozostają takie same.

Ile taki kredyt może nas kosztować? Załóżmy, że staramy się o kwotę 20 000 zł na 8 lat w jednym z banków spółdzielczych, w którym oprocentowanie wynosi  5,73% a  prowizja 2% (w tym przypadku 400 zł), rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wyniesie 6,46% Oznacza to, że miesięcznie będziemy spłacać 260 zł, a całkowity koszt kredytu sięgnie  5 380 zł. Warto dopytać o szczegółowe warunki kredytu w swoim banku spółdzielczym, ponieważ poziom oprocentowania i prowizji różni się w zależności m.in. od długości okresu kredytowania i korzystania z dodatkowych produktów.

Porady i wskazowki mojbank.pl Czy ekokredyt sie oplaca 370975130

Czy ekokredyt się opłaca?

Czy wsparcie inwestycji proekologicznych kredytem bankowym jest opłacalne? Tutaj pod uwagę musimy wziąć wymierne korzyści, które takie inwestycje przynoszą użytkownikom. Sprawdźmy to na przykładzie. 20 000 zł to kwota umożliwiająca zamontowanie dobrej jakości instalacji fotowoltaicznej  o mocy 4kW w, która w pełni zaspokoi zapotrzebowanie 4-osobowego gospodarstwa domowego na energię. Przy cenie 0,6 zł za 1 kWh energii taka instalacja daje nam prąd o wartości 2 200 zł rocznie, co oznacza, że na zwrot inwestycji będziemy czekać  9 lat. Doliczając do tego koszty kredytu ten okres wzrośnie o nieco ponad 2 lata przy kredycie na 8 lat lub 14 miesięcy przy kredycie na 5 lat. Z drugiej strony pod uwagę musimy także wziąć spodziewany wzrost cen energii oraz możliwości skorzystania z ulg podatkowych i rządowych dopłat do fotowoltaiki. Dzięki nim zysk z inwestycji z uwzględnieniem kosztów kredytu pojawi się już nawet po 5-6 latach. Po takim czasie będziemy mogli cieszyć się z darmowej energii przez co najmniej kilkanaście lat, bo działalność instalacji fotowoltaicznej obliczona jest na ok. 25 lat.

Innym przykładem może być sfinansowanie za pomocą kredytu na cele ekologiczne pompy ciepła do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz klimatyzowania pomieszczeń latem. To już znacznie wyższy koszt, bo sięga średnio 65 tys. zł. Przy takiej kwocie szacunkowe koszty wspomnianego wyżej przykładowego kredytu sięgną 17,5 tys. Roczny koszt ogrzewania 200-metrowego domu pompą ciepła to ok. 3,5 tys. zł rocznie. Przyjmuje się, że jego ogrzewanie gazem ziemnym byłoby dwukrotnie droższe, olejem opałowym już trzykrotnie wyższe, a energią elektryczną z sieci nawet 4,5 razy droższe. Wymowne są dane, które pokazują zyski, jakie osiągniemy z ogrzewania pompą po 20 latach. W stosunku do gazu ziemnego będzie to 70 tys., oleju opałowego – 140 tys. zł, a energii elektrycznej – aż 245 tys. zł. To kwoty, którymi aż nadto pokryjemy koszty kredytu wziętego na realizację inwestycji.

Jak uzyskać kredyt na cele ekologiczne?

Jeśli rozważasz inwestycje ekologiczne, a nie masz na nie własnego finansowania, warto rozważyć wzięcie kredytu dedykowanego tym celom. Bankowe koszty tylko nieco wydłużają czas zwrotu z inwestycji. Dzięki kredytowi Twoje ekologiczne inwestycje szybciej zaczną pracować dla Ciebie i przynosić konkretne oszczędności w domowym budżecie. Zapytaj o najlepsze rozwiązanie w najbliższej placówce banku spółdzielczego z Grupy BPS. Ich pełną listę znajdziesz tutaj.

Nasza oferta dla Ciebie

  Formularz kontaktowy

  Wpisz lokalizację

  wybierz placówkę i zamów kontakt z wybranego Banku

  Znajdziesz nas też tutaj

  © 2022 Grupa BPS. Wszelkie prawa zastrzeżone